Förutom att NRT:s egna program om öppna trädgårdar startar i morgon
så finns även
Trädgårdsveckan i Uppland som startar i lördag 28/6.
Så här beskrivs det på hemsidan:"Trädgårdsveckan är mer än bara en vecka. Det är en satsning av oss som vill sätta Upplands gröna näringar på kartan. Vi ska bidra till lyfta den gröna näringen, lokala besöksmål och att utveckla grön turism i Uppland och har bildat en ideell förening ”Trädgårdsveckan i Uppland” ”Tänk att få visa på hur många gröna företag, koloniområden, caféer och parker och privata trädgårdar som Uppland stolt kan visa upp . Att samla dem alla så att fler kan hitta dem".
Föreningens syfte
Genomföra Trädgårdsveckan med unika händelser under själva veckan som öppna trädgårdar, marknad, workshops och många andra aktiviteter.
Sprida kunskap om trädgård och odling och synligöra den breda verksamhet som bedrivs av organisationer, företag och privatpersoner inom trädgård och odling i Uppland. Vi ska bidra till lyfta den gröna näringen, lokala besöksmål och att utveckla grön turism i Uppland.